Charytatywny Maraton Pływacki “Płyniemy dla Alisi”

Już 14 maja w ramach IV Rybnickich Dni Integracji osoby z niepełnosprawnościami wspólnie z młodzieżą z rybnickich szkół oraz mieszkańcami naszego miasta na krytej pływalni „Akwarium” w Rybniku-Boguszowicach przepłyną dystans maratonu (42 195 m – tj. 1688 długości basenu!)  By w ten sposób zebrać środki potrzebne na leczenie i rehabilitację pooperacyjną 3-letniej Alisi.

Wesprzyj akcję na https://pomagam.pl/plyniemydlaalisi

Każdy przepłynięty metr to zaledwie 10 gr, 25 metrów (1 długość basenu) to 2,50 zł kilometr 100 zł

Zgłoszenia grupowe pod nr telefonu 784 990 306, indywidualne w dniu imprezy w biurze maratonu.

Do pobrania:

Regulamin maratonu OLIGOS

Plakat “Płyniemy dla Alisi”

O Alisi

Trzyletnia rybniczanka Aaliyah Knaissi posiada wadę wrodzoną stópek (Stopy końsko-szpotawe) Jest to choroba polegająca na zniekształceniu kończyn, a ich wyprostowanie to ciężka walka wymagająca zaawansowanego leczenia. Alisia na co dzień zmaga się jeszcze z niedosłuchem (głębokim na lewe i średnim na prawe uszko).

Gdy Alisia przyszła na świat, padła diagnoza – wada stóp dziewczynki nie jest ułożeniowa. Oznacza to, że zwykła rehabilitacja nie da żadnych rezultatów. Jedyną szansą na uniknięcie operacji stało się leczenie metodą Ponsetiego, która polega na zakładaniu korygujących opatrunków gipsowych i nacięciu ścięgna Achillesa.

Przez trzy lata rodzice Alisi walczyli o jej normalność. Przez pierwsze pięć tygodni jej życia jeździli do najlepszej kliniki w Poznaniu, aby tydzień w tydzień zmieniać opatrunki. Po tym czasie, Alisia nosiła specjalne szyny i buty, które miały pomóc w rehabilitacji jej kończyn. Mimo ogromnego trudu i wysiłku rodziców, niedawno pojawiła się kolejna, pesymistyczna diagnoza: nawrót i potrzeba operacji, która odbyła się 24 kwietnia b. r.

Leczenie i rehabilitacja polegać ma na zakładaniu gipsowych opatrunków na stopy. Podczas operacji na lewej stopie wykonano potrójne nacięcie ścięgna Achillesa. Po tej operacji Alisia ma założone długie gipsy na obie nogi. Szanse na wyleczenie dziewczynki są bardzo duże, ponieważ Aaliyah ma elastyczne kończyny, a to wszystko dzięki dobremu prowadzeniu przez lekarzy. Bez operacji groziło jej dalsze postępowanie wady, skrzywienie kolan, bioder, kręgosłupa a w efekcie końcowym – wózek inwalidzki.

Po ściągnięciu gipsów Alisia będzie musiała spać w specjalnych butach, które należy zamówić z Wielkiej Brytanii. Koszt samych butów to około 2500 zł, do tego dochodzą kolejne konsultacje lekarskie i rehabilitacja.